مراقبت شخصی, سری ب کمپلکس, مراقبت از پوست و مو, مراقبت از مو

7 مرحله روش صحیح شستشوی مو

شستشوی مو

  دانش روش صحیح شستشوی مو

دانستن روش صحیح شستشوی مو و انجام درست مراحل آن در کنار عوامل ژنتیکی، تغذیه ای و محیطی نقش مهمی در حفظ سلامت پوست سر و بهبود جدی وضعیت موها دارد. همچنین دانستن روش صحیح شستشوی مو تاثیر زیادی بر داشتن موهای براق و ابریشمی دارد که خود موجب افزایش احساس اعتماد بنفس و زیبایی ظاهری فرد می شود.

پیروی از روش صحیح شستشوی مو علاوه بر تمیزی موثر موها، از هرگونه آسیب به پوست سر و موها نیز پیشگیری می کند. به اسکرول صفحه و خواندن این مطلب ادامه دهید تا روش صحیح شستشوی مو در کنار بایدها و نبایدهایی که بهتر است، در نظر بگیرید را بدانید؛

 اهمیت دانش روش صحیح شستشوی مو

📌مو و پوست سر روزانه مقدار زیادی گرد و غبار و سایر آلاینده ها و سموم محیطی را جمع آوری و در خود نگهداری می کنند. این آلودگی‌ها با سلول های مرده، سبوم و عرق تولید شده توسط پوست سر، ترکیب می شوند. تجمع این آلودگی‌ها نه تنها موهای شما را بد جلوه می دهد و بوی بدی ایجاد می‌کند بلکه، می تواند فولیکول های مو را مسدود کند و باعث رشد میکروبی و در پی آن عفونت پوست سر شود.

این موضوع به اهمیت حفظ بهداشت منظم مو اشاره دارد. شامپو زدن برای از بین بردن عوامل آلوده کننده مو و پوست سر ضروری است، اما آنچه مهم‌تر است انجام صحیح آن به همراه رعایت بایدها و نبایدها در روش صحیح شستشوی مو است. شستشوی مو به روش نادرست می تواند به آسیب بیشتر موهای شما منجر شود، بنابراین بهتر است با روش صحیح شستشوی مو آشنا شوید.

مراحل روش صحیح شستشوی مو

✅پیش از شروع روش صحیح شستشوی موها، موهای خود را برس بزنید. پوست سر و موهای شما پوشیده از کثیفی و ناخالصی هایی است که با چشم قابل مشاهده نیستند. برس زدن موها قبل از دوش گرفتن به برداشتن باقی مانده از سطح پوست و شستن آسان تر موها کمک می کند. موها پس از خیس شدن ضعیف‌تر شده و بیشتر در هم تنیده می شوند پس، باز شدن گره ها دلیل دیگری برای انجام برس زدن قبل از خیس شدن تارهای مو می‌باشد. همچنین پیشنهاد شده است افراد دارای موهای خشک ۲ تا ۳ ساعت قبل از شستشوی مو، هریک از انواع روغن مو را روی پوست سر و موهای خود مالش دهند.

۱. ابتدا، قبل از شامپو کردن موها را با آب گرم خیس کنید: آب گرم اولین قدم برای از بین بردن چربی، کثیفی و تجمع محصولات مختلف استفاده شده بر روی موهای شما است. آب برای بدست آوردن کف رقیق و مناسب نیز ضروری است. اکثر شامپوها شبیه به کنسانتره هستند، بنابراین آب به رقیق شدن آن ها کمک می کند تا بتوانید به راحتی شامپو را در سراسر پوست سر پخش کنید.

در این مرحله از آب گرم برای باز کردن کوتیکول مو استفاده کنید. کوتیکول سلول های فلس مانند و بیرونی ترین لایه ساختار ساقه مو می باشد که، به عنوان سپر محافظ از ساقه های مو عمل می‌کند. قرار دادن تارهای مو در معرض دمای خیلی بالا باعث خشک و بی روح بنظر رسیدن تارهای مو و همچنین موجب محو شدن سریعتر رنگ در موهای رنگ شده، می‌شود. بنابراین بهتر است بجای آب داغ از آب گرم استفاده کنید. آب گرم، کوتیکول مو را باز کرده و به شستشوی کثیفی های انباشته شده در پوست سر کمک می‌کند.

۲. شامپو زدن را از ریشه شروع کنید: از نوع مو، بافت و تخلخل موهای خود کاملا آگاه باشید و محصولاتی را که به طور خاص برای رفع نیاز موهای شما مناسب است انتخاب کنید. کاملا مشخص است، شامپوی مناسب موهای خشک نمی تواند مناسب موهای چرب باشد و همچنین شامپوی مناسب موهای معمولی نمی تواند نیازهای موهای خشک را تامین کند.

پیشنهاد شده است که، بسته به طول و تراکم مو، از شامپوی ملایم و بدون سولفات مناسب نوع موی خود به اندازه یک سکه شروع کنید و در صورت نیاز از مقدار بیشتری استفاده نمایید. به جای اینکه مستقیماً شامپو را روی پوست سر خود بمالید، از قبل آن را کف کنید( شامپو را در کف دست خود قرار دهید، دست‌هایتان را به هم بمالید تا شامپو امولسیون شود و کف ایجاد کند). از آنجایی که روغن در پوست سر تولید می شود، برای مالش کف شامپو از خط رویش مو شروع کنید و سپس به سمت انتهای ساقه های مو ماساژ دهید.

۳. پوست سرتان را بشویید: توجه داشته باشید در شستشوی موها، پوست باید به خوبی شسته و از اعمال فشار بر تارهای مو خودداری شود. شما نباید کوتیکول موهای خود را خشن و شکننده کنید، بنابراین سعی کنید شامپو را به آرامی روی موهای خود ماساژ دهید. هنگام شستن موها، پوست سر خود را به آرامی در دایره های کوچک ماساژ دهید. بدین صورت که حین شامپو زدن، سر خود را با انگشتان به صورت دایره ای ماساژ دهید، از جلو به عقب و بلعکس چند دقیقه تکرار کنید.

ماساژ مناسب پوست سر، گردش خون و فولیکول ها را تحریک می کند. می توانید از نوک انگشتان دست خود با فشار کافی برای از بین بردن هرگونه کثیفی، پوسته های پوستی، روغن ها و سایر بقایا استفاده کنید. همچنین یک تا دو بار در هفته، استفاده از اسکراب پوست سر را مدنظر خود قرار دهید.

۴. آبکشی کنید و در صورت لزوم شامپو را مجددا تکرار نمایید: اگر از آخرین باری که موهای خود را شسته اید مدتی می گذرد، اولین استفاده از شامپو ممکن است چندان موثر نباشد. اگر با موهای خیلی چرب یا بسیار کثیف شروع کردید، شامپوی موها را دو بار انجام دهید. یک نشانگر خوب از حجم بالای کثیفی مو پس از اولین شامپو، این است که شامپو کف قوی و فراوان ایجاد نمی کند.

۵. شامپو را کاملا بشویید و آب اضافی آن را بگیرید: اگر باقیمانده شامپو روی پوست سر و موهای شما وجود داشته باشد، نرم کننده نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد. حداقل سه دقیقه با تمرکز برروی پشت سر و پشت گردن، پوست و موها را کاملا با آب گرم بشویید تا مطمئن شوید که، همه باقی مانده شامپو شسته شده است. برای آبگیری اگر موهایتان کوتاه است، انگشتانتان را بین موهایتان بکشید تا آب از موهایتان خارج شود و اگر موهای بلندتری دارید، به آرامی آب را از قسمت میانی و انتهای موهای خود فشار دهید تا برای نرم کننده آماده شوید.

۶. نرم کننده را روی نیمه پایینی مو بمالید: استفاده از نرم کننده روی ساقه موها بدون توجه به نوع و بافت مو همواره توصیه شده است. برای جلوگیری از چرب شدن ریشه ها و یا سنگین شدن موهایتان، این محصول را مستقیماً روی پوست سر خود قرار ندهید. مقداری نرم کننده را بین کف دست خود بمالید و آن را به آرامی روی موهای خود ماساژ دهید. نرم کننده را فقط روی قسمت های میانی و انتهایی موهای خود بمالید، سپس اجازه دهید نرم کننده یک تا دو دقیقه استراحت کند(طبق دستورالعمل محصول).

پس از مالیدن نرم کننده به ساقه موها، از انگشتان خود بعنوان یک شانه استفاده کنید تا محصول نرم کننده بطور کامل در طول موها توزیع شود. این امر علاوه بر توزیع یکنواخت محصول به از بین بردن گره ها نیز کمک می کند.

۷. نرم کننده را با آب خنک بشویید: کارشناسان توصیه می کنند برای شستشوی نهایی، دما را پایین بیاورید. شستشوی نرم کننده با آب خنک به قفل شدن مواد مغذی و صاف کردن کوتیکول برای داشتن موهایی براق و صاف کمک می کند. در واقع آب‌کشی با آب خنک یکی از حیاتی‌ترین مراحل شستشوی مو برای داشتن موهایی شاداب و درخشان پس از هر بار شستشو است. آب سرد، کوتیکول مو که پیش تر با آب گرم باز شدند را می بندد و سطح صافی ایجاد می‌کند که نور را منعکس کرده و موهای شما را براق نشان می دهد.

در نهایت پس از انجام مراحل صحیح شستشوی مو، موهای خود را با حوله خشک نمایید. پس از شستشوی موها، آن ها را با حوله نرم و لطیف بدون کشش و همچنین مالش سنگینی خشک کنید تا، بیشتر رطوبت از آن گرفته شود و سپس اجازه دهید در هوا و دمای محیط خشک شود. زمانی که موهای شما خیس است، آسیب پذیرترین حالت خود را دارد زیرا پیوندهای هیدروژنی که ساختار موی شما را تشکیل می دهند کاملا باز هستند. برس زدن تهاجمی بلافاصله بعد از حمام به معنای واقعی کلمه موهای شما را‌‌ دچار ریزش می کند.

این بهترین راه برای جلوگیری از آسیب به موهای شما است. در صورت عدم فرصت کافی برای خشک کردن موها در هوا و الزام به استفاده از گرما برای جلوگیری از آسیب رسانیدن به تارهای مو، حتما از محصولات محافظتی مو مانند اسپری محافظ حرارتی مو و یا ژل هایی که برای کنترل گرما و رطوبت طراحی شده اند استفاده کنید.

بایدها و نبایدهای شستشوی صحیح مو

  • باید در شستشوی مو، ابتدا موهای خود را بطور کامل خیس کنید؛
  • باید از شامپو به اندازه کافی و نه زیاد استفاده کنید؛
  • باید برای شستشوی مو ابتدا از شستن پوست سر شروع کنید؛
  • باید از شامپو مناسب نوع موهای خود استفاده کنید؛
  • باید شستشوی مو را به طور کامل انجام و به درستی آبکشی کنید؛
  • نباید شامپو و نرم کننده را باهم ترکیب کنید؛
  • نباید آبکشی با آب گرم(نه داغ) بعد از شامپو و آب خنک بعد از نرم کننده را فراموش کنید؛
  • نباید از مرحله زدن نرم کننده صرف نظر کنید؛
  • نباید از شستشوی مو بر حسب نیاز و بطور ایده آل دو تا سه بار در هفته چشم پوشی کنید؛

موهای خود را یک روز در میان یا هر دو تا سه روز با آب گرم(ولرم) بشویید. به دنبال علائمی مانند چربی پوست سر و پوسته پوسته شدن قابل مشاهده روی پوست سر باشید که نشان می دهد زمان شستن موهای شما فرا رسیده است.

بخاطر داشته باشید شامپوهای شستشوی مو برای تمیز کردن پوست سر از کثیفی، آلودگی و چربی اضافی پوست سر استفاده می شود، در حالیکه نرم کننده های مو برای حفظ رطوبت در مو استفاده می شوند. استفاده از شامپو به همراه نرم کننده می تواند موها را مغذی، صاف و تقویت کند.

سخن آخر

اکنون که مراحل روش صحیح شستشوی مو را می دانید با پیروی از این مراحل، داشتن موهای پرحجم تر، سالم تر و زیباتر برای شما آسان تر خواهد شد. تمرین روش صحیح شستشوی مو به حفظ سلامت و تغذیه موهای شما کمک خواهد کرد. در انجام این امر مهم، شامپوهای ویتامینه و محافظ مو در برابر املاح مضر آب راپیدو نیز که به طور اختصاصی برای انواع موها طراحی شده اند در کنار شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *