مراقبت از خانه, پاک کننده سطوح, پاک کننده فرش, شامپو فرش

7 مرحله نحوه صحیح تمیز کردن فرش با شامپو فرش

تمیز کردن فرش با شامپو فرش

اهمیت دانستن نحوه صحیح تمیز کردن فرش با شامپو فرش

نحوه صحیح و موثر تمیز کردن فرش با شامپو فرش در شرایطی که مراحل آن با علاقه و دقت کافی انجام بپذیرد، آنقدرها که سخت بنظر می رسد سخت نیست؛ فرش علاوه بر جلوه زیبایی بخش خانه به وظیفه خود در افزودن گرما، لمس ملایم در مسیر تردد و همچنین کاهش صدا به خوبی عمل می‌کند. دانستن نحوه صحیح تمیز کردن فرش با شامپو فرش و حتی نکات تمیز نگه داشتن فرش، یک مهارت ضروری است که می تواند موجب افزایش طول عمر فرش گردد.

تمیز کردن فرش با جاروبرقی به تنهایی برای از بین بردن آلودگی های عمیق فرش مثل تجمع گرد و غبار، خاک و حتی کانون باکتری ها در لابه لای الیاف فرش کافی نیست اما، تمیز کردن عمقی فرش با شامپو فرش به حفظ فرش در بهترین حالت ممکن خود کمک می‌کند. رعایت برخی نکات و استفاده صحیح از مواد شوینده مخصوص فرش همچون شامپو فرش و لکه بر فرش با از بین بردن آلودگی های نهفته در فرش، به حفظ ظاهر زیبا و افزایش طول عمر فرش می انجامد. در ادامه این مطلب به نحوه صحیح تمیز کردن فرش با شامپو فرش در قالب 7 مرحله اصلی به همراه نکاتی برای تمیز نگهداشتن بیشتر فرش می پردازیم.

چیستی شامپو فرش

شامپو فرش یک محلول تمیزکننده غلیظ با قابلیت تولید مقادیر زیاد کف می باشد. کف حاصل با عملکرد بالا برای شستشوی فرش و موکت در محل نگهداری و از بین بردن خاک، گرد و غبار و سایر آلودگی ها از الیاف فرش طراحی شده است. فرمولاسیون شامپو فرش به گونه ای می باشد که کف حاصل از آن را می توان، مستقیما بر روی سطح فرش استفاده کرد تا فرآیند تمیز کردن عمیق، سریع و آسان بدون آسیب به الیاف فرش صورت بپذیرد.

تست قبل از شروع تمیز کردن فرش با شامپو فرش

قبل از شروع مراحل تمیز کردن فرش با شامپو فرش و یا لکه بری فرش، برچسب روی محصولاتی را که قصد استفاده از آن را دارید به دقت بخوانید. به طور معمول، برچسب به شما اطلاع می دهد که آیا باید و یا چگونه باید محصولات شوینده مخصوص فرش را روی یک منطقه کوچک و نامحسوس آزمایش کنید، تا مطمئن شوید که به طور تصادفی به کل فرش خود آسیب نمی رسانید.

شما می توانید ابتدا بخش کوچکی از فرش که کمتر مورد دیده شدن است با کف حاصل از شامپو فرش و آب و یا به جهت لکه بری، محصول لکه بر مخصوص فرش و مبل را با پارچه سفید و تمیز آرام مالش دهید. چند ساعتی صبر کنید تا مطمئن شوید که هیچ واکنش نامطلوبی مانند تغییر در رنگ یا بافت الیاف فرش بوجود نیامده است و سپس با خیال آسوده به تمیز کردن‌ کل فرش ادامه دهید؛

مراحل نحوه صحیح تمیز کردن فرش با شامپو فرش

1. برداشتن کلیه لوازم از روی فرش: پیش از شروع جاروبرقی بهتر است ابتدا مبلمان، میز و هرگونه لوازمی که روی فرش قرار دارد را از سر راه خود بردارید زیرا ممکن است نقاطی از فرش در زیر آن ها پنهان بماند. در اینجا می توانید از ترفند استفاده از یخ برای از بین بردن فرورفتگی های جای مبل استفاده کنید(یک تکه یخ را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید، اجازه دهید کمی ذوب شود سپس با دستمال تمیز روی ناحیه بکشید). همچنین اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید مبلمان بزرگ را جابه‌جا کنید، مربع‌هایی از فویل آلومینیومی یا فیلم پلاستیکی را زیر پایه‌ها قرار دهید تا از نفوذ رطوبت محافظت کنند؛

2. کشیدن جاروبرقی: کل فرش را جاروبرقی بکشید تا هرگونه آشفتگی مثل خاک، مو و گلوله های بزرگتر گرد و غبار از سطح الیاف فرش خارج شود. بهتر است در خطوط مستقیم به سمت بالا و پایین اتاق بروید و سپس مجدداً در جهت مخالف آن منطقه را طی کنید. کشیدن جاروبرقی، فرش را حجیم و پف دار می‌کند که این مورد به شامپو کمک می‌کند تا به عمق الیاف فرش برسد و تمیز کردن فرش با شامپو فرش به نحو موثرتری انجام شود.

3. پیش درمان لکه ها(از بین بردن لکه ها): همانند نحوه صحیح شستن ملحفه ها، باید قبل از تمیز کردن فرش با شامپو فرش، لکه های روی فرش را از بین ببرید. حین جاروبرقی، به دنبال لکه ها بگردید و یک یادداشت چسبنده یا نشانگر را روی محل لکه قرار دهید تا بتوانید به راحتی آن را قبل از شامپو کردن فرش، پیدا کرده و از قبل تمیز کنید.

شما می توانید برای ساده تر شدن این مرحله از لکه برهای اختصاصی فرش مانند لکه بر فوم فرش و مبل استفاده کنید که در عین ملایم بودن، قدرت لکه بری بالایی داشته باشد. به اطراف فرش نگاه کنید و هر لکه ای را که می بینید، لکه بر روی آن اسپری و سپس با اسفنج یا پارچه سفید و تمیز لکه ها را پاک کنید.

4. کشیدن شامپو فرش روی فرش: شامپو فرش را مطابق دستورالعمل آمده روی برچسب محصول آماده کنید و فقط کف حاصل را بدون آب، با برس مخصوص فرش شویی و یا پارچه سفید و تمیز ترجیحا از جنس تور یا کتان در جهت خواب فرش، روی فرش بکشید. برای تعیین الگوی صحیح، از نقطه ای شروع کنید و حرکت را در جهتی ادامه دهید که نیازی به پا گذاشتن مجدد به قسمت تمیز شده فرش نباشد.

می توانید از یک گوشه فرش شروع کنید و در خطوط موازی فرش را تمیز کنید. در صورتی که از ماشین فرش شوی استفاده می کنید، مخزن را به میزان لازم از شامپو فرش و آب پر کنید و به همان صورت گفته شده به تمیز کردن فرش با شامپو فرش ادامه دهید. برای ایجاد جریان و تبادل بهتر هوا درب و پنجره ها را باز بگذارید؛

5. کشیدن پارچه تمیز آغشته به آب گرم روی فرش: درست مانند شستن موها، کف شامپو فرش مولکول‌های کثیف را از الیاف فرش جدا می‌کند. برای برداشتن کف شامپو فرش به همراه این آلودگی ها بهتر است بعد از حدود 30 دقیقه پس از کشیدن کف شامپو فرش، یک پارچه سفید و تمیز زبر ترجیحاً از جنس کتان را به آب گرم(نه داغ) آغشته و آبگیری کامل نمایید و سپس با همان الگوی پیش تر گفته شده روی فرش بکشید. هر بار پارچه را در آب تمیز فرو برده و بچلانید.

6. کشیدن مجدد جاروبرقی: پس از انجام مراحل بالا و گذشت حدود 30 تا 40 دقیقه مجددا فرش را جاروبرقی بکشید. این کار الیاف فرش را به سمت بالا آورده و صاف می کند. همچنین از بالا آمدن لکه ای که هنوز در اعماق فرش باقی مانده است پس تمیز کردن فرش با شامپو فرش جلوگیری می کند.

7. خشک شدن فرش: پس از تمیز کردن فرش با شامپو فرش، درب و پنجره ها را باز بگذارید و اجازه دهید فرش کاملا خشک شود. تا قبل از خشک نشدن کامل روی فرش تردد ننمایید. زمان خشک شدن فرش به اندازه اتاق، ضخامت فرش و رطوبت کلی اتاق بستگی دارد اما، انتظار شش تا هشت ساعت زمان خشک شدن را داشته باشید. در صورت امکان مبلمان را یک شب بیرون از اتاق نگهدارید. اگر مبلمان را خیلی زود پیش از خشک شدن کامل فرش برگردانید این می تواند، رطوبت را در فرش حبس کند و باعث رشد کپک شود.

اشتباهات رایج هنگام تمیز کردن فرش با شامپو فرش

️فشار بیش از حد روی فرش حین کار با شامپو فرش: لازم نیست پاک کننده را به فرش خود فشار دهید.
✔️شامپو زدن بیش از حد: هرگز از شامپو بیش از حد در تمیز کردن فرش با شامپو فرش استفاده نکنید و یا باقیمانده آن را در فرش نگذارید.
✔️خیس شدن بیش از حد: فرش را خیلی خیس نکنید، در این صورت خطر نفوذ رنگ از پشت فرش به داخل الیاف وجود دارد.
✔️راه رفتن روی فرش خیس
✔️ جابه‌جایی مبلمان روی فرش خیس

یک برنامه منظم درباره زمان و نحوه تمیز کردن فرش
  • کشیدن جارو برقی: یک تا دو بار در هفته
  • تمیز کردن عمیق با شامپو فرش یا تماس با یک حرفه ای: سالی یک تا دو بار
  • درمان لکه ها: به محض ایجاد آن
نکاتی برای تمیز نگهداشتن فرش

🔸لکه‌ها را به محض این که اتفاق افتاد، تمیز کنید؛

🔸حداقل یک بار در هفته و اگر حیوان خانگی دارید به دفعات بیشتر جاروبرقی بکشید؛

🔸اگر حیوانات خانگی دارید که مو می ریزند، آنها را مرتباً(در صورت امکان در خارج از منزل) برس بزنید؛

🔸در تمام ورودی ها، فرش یا پادری قابل شستشو قرار دهید تا میزان کثیفی و خاک وارد شده به داخل خانه را کاهش دهید؛

🔸هنگام ورود به خانه کفش های خود را در بیاورید؛

🔸بدانید چه نوع فرشی دارید و چگونه باید آن را تمیز کنید؛

🔸اتاق ها را مرتب گردگیری کنید تا گرد و غبار روی فرش جمع نشود؛

🔸در صورت امکان از یک تهویه هوا استفاده کنید؛

🔸محل مصرف غذا را مشخص و محدود کنید؛

🔸یک برنامه منظم جاروبرقی و تمیز کردن مداوم داشته باشید؛

🔸همیشه اجازه دهید فرش شما پس از شستشو، کاملا خشک شود تا از ایجاد کپک جلوگیری شود؛

سخن آخر

تمیز کردن فرش با شامپو فرش طی مراحل گفته شده فوق، به نحو کاملا موثری امکان پذیر است. شما می‌توانید با بکاربردن محصولات شوینده و لکه بر ملایم و ایمن فرش، از تجمع عوامل آلوده کننده فرش در لا به لای الیاف فرش جلوگیری کرده و بر طول عمر فرش خود بیافزایید. محصول شامپو فرش و لکه بر فرش و مبل راپیدو بصورت کاملا حرفه‌ای در تمیز کردن فرش با شامپو فرش و از بین لکه های سرسخت فرش و مبل این مسیر بنظر سخت را برای شما بسیار آسان می کند؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *