مراقبت از خانه, پاک کننده سطوح, مایع شیشه پاک کن

6 مرحله روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره

مراحل روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره

اهمیت روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره

تمیز کردن شیشه پنجره، اغلب سخت و چالش برانگیز بنظر می رسد. اما تمیز بودن سطوح شیشه‌ای پنجره‌ها علاوه بر افزایش طول عمر شیشه ها، موجب افزایش جذابیت زیبایی‌شناسی، انتقال انرژی مثبت و اثرات مثبت نور خورشید بر سلامتی افراد می‌شود. به مرور زمان خاک، آلودگی و انواع کثیفی به آرامی روی شیشه پنجره‌ها تجمع یافته و مانع وضوح دید می‌گردد.

مهم تر اینکه شیشه غیرشفاف پنجره ها، مانع از ورود میزان کافی نور طبیعی خورشید و برخوردای از فواید آن می شود. بنابراین تمیز کردن شیشه پنجره در فواصل زمانی منظم اهمیت فراوانی دارد. به همین خاطر، برای آسان تر شدن کار تمیز کردن شیشه پنجره در ادامه این مطلب، به ابزار و مواد مورد نیاز، روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره و همچنین نکات ساده و ترفندهای مؤثر بر تمیز کردن حرفه ای شیشه پنجره‌ها می پردازیم.

مواد و ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن شیشه پنجره

📌انجام مراحل روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره مستلزم تهیه مواد و ابزار ساده ای می باشد، که تمیز کردن شیشه پنجره را آسان تر و موثرتر می کنند:

۱.شیشه پاک کن باکیفیت: انتخاب ماده تمیز کننده مناسب برای درخشندگی، حذف مؤثر آلودگی و کثیفی از روی سطوح شیشه‌ای بخش مهمی از فرآیند تمیز کردن شیشه پنجره است. شیشه پاک کن کنسانتره راپیدو، حاوی پلیمر‌های براق کننده، سورفکتانت ها(عوامل فعال سطحی که نقش مهمی در به دام انداختن ناخالصی ها دارند) و شوینده‌هایی است که با وجود داشتن خاصیت شویندگی و چربی زدایی فوق العاده، هیچ گونه رگه و ردی روی سطوح شیشه‌ای نیز باقی نمی گذارد.

این محصول پاک کننده علاوه بر پاک کردن حرفه ای سطوح شیشه‌ای، از نشست مجدد گرد و غبار بر روی شیشه جلوگیری می‌کند. پی اچ این محصول نیز کاملا سازگار با پوست می‌باشد و با فرمولاسیون خاص خود هیچگونه آسیبی به پوست مصرف کننده وارد نمی‌کند.

۲.حوله میکروفیبر(MF): استفاده از حوله میکروفیبر موجب پاک کردن موثر سطوح شیشه‌ای می‌شود. حوله میکروفیبر نوع خاصی از الیاف مصنوعی در اندازه میکروسکوپی می‌باشد که، با ویژگی‌های خاصی مانند جذب سریع آب اضافی و جلوگیری از ایجاد خراش روی سطوح مختلف طراحی شده است. یک پارچه میکروفیبر یا گردگیر برای برداشت حداکثری هرگونه کثیفی و ذرات گرد و غبار، قبل از اعمال یک ماده تمیز کننده روی سطح شیشه مفید است.

۳.اسکاج(Squeegee): ابزاریT شکل با لبه تیغه‌ای پلاستیکی و یک دسته می‌باشد. این ابزار برداشت راحت تر مواد شوینده به همراه آلودگی و کثیفی های حل شده در این مواد را، از روی سطوح شیشه ای میسر می‌نماید. ابزار اسکاج(اسکویجی) کمک می‌کند تا، در پایان کار هیچ گونه باقیمانده محلول تمیزکننده روی سطح شیشه باقی نماند. اسکاج ابزاری با کاربری آسان است که صیقل دادن پنجره‌ها، آینه‌ها و درهای شیشه‌ای را آسان تر می‌کند.

۴.برس نرم: برس نرم و کاردک مخصوص برای حذف بقایای سخت تر از روی سطوح شیشه ای کاربرد دارد.

۵.سوآب(Swab): سوآب شبیه به گوش پاک کن با سری پنبه‌ای می‌باشد که، برای پاک کردن باقیمانده در گوشه های سطوح با دسترسی سخت به کار می‌رود.

نکاتی برای کارآمدی حداکثری شیشه پاک کن در تمیز کردن شیشه پنجره

✔️رطوبت کم: اگر رطوبت هوا خیلی زیاد باشد، شیشه پاک کن با سرعت کمتری تبخیر می شود اما، با وجود اینکه شیشه پاک کن رگه ایجاد نمی کند پاک کردن خود شیشه پاک کن بیشتر از حد معمول طول می کشد.

✔️دمای اتاق: بیشتر محصولات شیشه پاک کن در دمای اتاق بهترین عملکرد را بر روی شیشه دارند. آفتاب داغ تابستان و سرمای زمستان روی محصول تأثیر می‌گذارد. شیشه پاک کن ممکن است سریع تبخیر شود، لکه هایی رو سطوح باقی بماند و در نتیجه سطح مورد نظر به اندازه کافی تمیز نگردد.

✔️حوله های مناسب: اگرچه محصولات شیشه پاک کن به از بین بردن موثر آلودگی‌ها کمک می کنند اما، همچنان به یک حوله میکروفیبر و یا پارچه تمیز بدون پرز برای جدا کردن کامل آلودگی‌ها از روی سطوح مورد نیاز است. با وجود اینکه دسترسی به حوله‌های کاغذی آسان است اما می‌توانند از خود پرزهایی باقی بگذارند و پنجره‌ها را کثیف نشان دهند.

✔️سایه: بسیاری از پاک کننده های شیشه بر پایه ماده ایزوپروپیل الکل(IPA) هستند. حتی در سایه یک روز آفتابی مقدار کم گرمایی که از خورشید به سطوح شیشه می‌رسد، ممکن است باعث به سرعت تبخیر شدن پاک کننده شود و لکه‌هایی بر جا بماند. پس برای تمیز کردن شیشه پنجره ها منتظر یک روز ابری باشید.

✔️ابزارهای مناسب: استفاده از حوله های مناسب و محصولات حرفه ای می تواند تفاوت بزرگی در تمیز کردن شیشه پنجره ها ایجاد کند. 

مراحل روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره

✅مرحله اول تمیز کردن شیشه پنجره/ آماده سازی: ابتدا روی طاقچه پنجره یک پارچه برای جلوگیری از نشت مایع پاک کننده و ناخالصی های جذب شده در آن قرار دهید. زمان تمیز کردن شیشه پنجره فرصت خوبی برای شستن پرده ها می باشد در غیر اینصورت، پرده ها را کاملا بالا و یا عقب بکشید تا کثیف نشوند. با حذف گرد و غبار از قاب پنجره، سطح و کف پنجره به وسیله جاروبرقی، گرد گیر و یا پارچه شروع کنید.

همانطور که پیش تر گفته شد، بهترین موقع برای تمیز کردن شیشه پنجره زمانی است که نور خورشید مستقیما به سطوح شیشه ای برخورد نمی کند. انتخاب زمان ایده آل از تبخیر سریع پاک کننده جلوگیری می‌کند و خطر ایجاد رگه ها را کاهش می دهد.

✅مرحله دوم تمیز کردن شیشه پنجره/ گردگیری خشک: از یک برس نرم یا یک حوله میکروفیبر خشک برای پاک کردن کثیفی و گرد و غبار از روی شیشه استفاده کنید. انجام این مراحل اولیه، خطر خراش را در طول فرآیند تمیز کردن مرطوب شیشه پنجره به حداقل می رساند.

✅مرحله سوم تمیز کردن شیشه پنجره/ استفاده از پاک کننده شیشه: از قسمت نزدیک به بالای پنجره شروع نمایید. مقدار متوسطی(نه کم، نه زیاد) از شیشه پاک کن را مستقیما روی سطح شیشه اسپری کنید. برای تمیز کردن موثر شیشه پنجره، مایع پاک کننده را به طور یکنواخت روی سطح شیشه اسپری و پخش کنید.

✅مرحله چهارم تمیز کردن شیشه پنجره/ برس زدن: برای مناطقی روی سطح شیشه پنجره که دارای آلاینده های سرسخت هستند، از یک برس یا اپلیکاتور نرم استفاده کنید و به آرامی آن روی سطح شیشه بکشید. این مرحله، با تجزیه و برداشتن باقی مانده های سخت تر از روی سطح شیشه به تمیز کردن کامل تر پنجره کمک می‌کند. علاوه براین، در این مرحله می توانید برای تمیز کردن گوشه های پنجره از سوآب استفاده کنید.

✅مرحله پنجم تمیز کردن شیشه پنجره/ پاک کردن با حوله های میکروفیبر: مجددا یک حوله میکروفیبر تمیز را به چهار قسمت تا کنید و از این طریق چندین سطح تمیز کننده را برای خود ایجاد نمایید. برای پاک کردن شیشه پنجره با یک حرکت مستقیم و طولانی از سمت بالا شروع و به سمت پایین حرکت کنید. از حرکات عمودی برای تمیز کردن سطح خارجی شیشه پنجره و از حرکات افقی برای تمیز کردن سطح داخلی شیشه(یا بالعکس) استفاده کنید. در این حالت اگر در پایان کار رگه هایی بر روی سطوح خارجی و یا داخلی شیشه پنجره ظاهر شده باشد، به راحتی قابل تشخیص خواهد بود.

شما می توانید برای پاک کردن سطوح شیشه ای وسیع، از یک اسکاج استفاده کنید. همانطور که پیش تر گفته شد اسکاج یک ابزار مناسب برای برداشتن مؤثر مواد پاک کننده و آب از روی سطح شیشه پنجره ها است و به طور قابل توجهی احتمال ایجاد رگه ها را به حداقل می رساند. بخاطر داشته باشید در تمام مدت استفاده از حوله میکروفیبر و اسکاج، یک فشار نسبتا محکم(نه زیاد) اما کاملا کنترل شده روی سطح شیشه اعمال نمایید.

✅مرحله ششم تمیز کردن شیشه پنجره/ در صورت لزوم تکرار کنید: برای سطوح بسیار کثیف و یا در صورت مشاهده رگه هایی بر روی سطوح شیشه پنجره مرحله قبل را مجددا تکرار کنید. در نهایت، نتیجه صبر و تمرکز شما برای تمیز کردن شیشه پنجره، درخشندگی دلپذیر شیشه ها خواهد شد. برای تمیز کردن سطوح داخلی شیشه پنجره نیز دقیقا از همین مراحل فرآیند تمیز کردن پیروی نمایید تا، از درخشندگی و جلای بدون رگه شیشه پنجره که نما و احساس فضای داخلی شما را دو چندان می‌کند، بسیار لذت ببرید.

ترفندهای اضافی مؤثر برای تمیز کردن شیشه پنجره

 🔷۱. سطوح شیشه ای خود را به طور مرتب تمیز کنید؛ تمیز کردن مرتب سطوح شیشه‌ای نقش بسزایی در نگهداری آن ها دارد. به عنوان مثال پنجره ها حداقل هر شش ماه، آینه ها هر هفته یکبار و شیشه اجاق گاز هر بار بعد از استفاده، بهتر است که تمیز شوند.

🔷۲. به محض استفاده از محلول پاک کننده، شیشه را تمیز کنید؛ سطوح شیشه ای باید در اسرع وقت پس از اسپری مایع شیشه پاک‌ کن تمیز شوند. این کار از خشک شدن محلول تمیز کننده که ممکن است باعث ایجاد رگه هایی بر روی شیشه ها شود، جلوگیری می کند.

🔷۳. پنجره ها را به صورت قسمت به قسمت تمیز کنید؛ جدای از تمیز کردن پنجره ها از بالا به پایین، تمیز کردن آن ها به صورت قسمت به قسمت نیز مفید است. با پاک کردن و خشک کردن یک بخش از پنجره در یک زمان، ماده پاک کننده پس از پاشش بر روی شیشه کمتر خشک شده و از ایجاد رگه برروی شیشه جلوگیری می‌شود.

🔷۴. گوشه های پنجره را با سوآب تمیز کنید؛ ممکن است یک پارچه میکروفیبر یا اسکاج نتواند گرد و غبار و کثیفی را در گوشه های پنجره که دسترسی به آن ها سخت است، تمیز کند. در چنین شرایطی می توانید با استفاده از سوآب یا پنبه ذرات آلودگی را پاک کنید.

🔷۵. از روزنامه، دستمال کاغذی و پارچه کهنه پرزدار استفاده نکنید؛ برخلاف تصور عمومی استفاده از روزنامه، دستمال کاغذی و یا پارچه های کهنه در تمیز کردن شیشه موثر نمی‌باشد. بلکه استفاده از آن ها امکان ایجاد آثار خراش و بقایای پرز و رگه ها را بر روی سطوح شیشه ای فراهم می‌کند. همچنین استفاده از روزنامه ممکن است به شیشه آسیب برساند و لکه های جوهر سیاه و آثار نامطلوب روی شیشه بر جای بگذارد.

🔷۶. در هنگام استفاده از مواد پاک‌کننده مراقب سطوح اطراف باشید؛ هنگام تمیز کردن هر سطح شیشه ای، باید به محیط اطراف آن نیز توجه داشته باشید. برخی از مواد شوینده ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که می تواند به سطوح چوبی، قاب های پلاستیکی و توری های فلزی آسیب برساند.

🔷۷. از مایع ظرفشویی و مایع چند منظوره برای پاک کردن سطوح شیشه‌ای استفاده نکنید؛ استفاده از این ترکیبات به جای مایع شیشه پاک کن می‌تواند رگه‌هایی بر روی سطوح شیشه ای بر جای بگذارد و همچنین به طاقچه و سخت‌ افزارهای پنجره در طول زمان آسیب برساند.

سخن آخر

پیروی از مراحل روش صحیح تمیز کردن شیشه پنجره و توجه به نکات و ترفندهای مؤثر آورده شده در این مقاله، چالش سخت تمیز کردن شیشه پنجره را بسیار آسان تر خواهد کرد. علاوه براین، استفاده از مایع شیشه پاک کن کنسانتره راپیدو با ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود موجب درخشش و شفافیت کم نظیر شیشه پنجره ها خواهد شد؛ و اینگونه شما می‌توانید هر روز تلألو پرتوهای بکر خورشید را به آغوش بکشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *