لکه غذا و نوشیدنی

چگونه لکه‌های خردل را از روی لباس‌ها، فرش‌ و … پاک کنیم ؟

یک نوار از سس خردل بر روی هات‌داگ ممکن است بسیار جذاب به نظر بیاید اما لکه‌های خردل بر روی لباستان خیلی جذاب نیستند.

از آن جایی که می‌توانند خیلی سریع روی لباستان خشک شوند و آن را کثیف کنند،‌ بنابراین برای خلاص شدن از لکه‌های زرد رنگ لباس‌هایتان، سریع اقدام کردن بسیار کلیدی است. با کمک گرفتن از راپیدو این اقدامات را برای حذف کردن لکه‌های خردل انجام دهید و با خیال راحت از هات داگ خود لذت ببرید.

قبل از شروع

خردل علاوه بر این که یکی از محبوب‌ترین چاشنی‌ها در آمریکا است، همچنین یکی از سرسخت‌ترین لکه‌ها در مقابل پاک شدن است. مهمترین دلیل آن وجود زردچوبه است که کارش کثیف کردن الیاف لباستان است. مهم‌ترین نکته در مقابله با لکه‌های خردل که باید به یاد داشت این است که نباید این لکه‌ها بمانند و بر روی لباس خشک شوند در غیر این صورت مجبور هستید که لباس آلوده به لکه‌ی خردل را در محلول آب سرد و سفید کننده‌ای که به بافت پارچه آسیب نمی‌زند، غرق کنید. سپس می‌توانید بقیه‌ی گام‌های مربوط به پاک کردن لکه را انجام دهید.

برای آن که مطمئن شوید که تا آخرین ذره‌ی خردل را از روی لباس، فرش یا اثاث منزلتان پاک کرده اید باید :

  • سریع اقدام کنید
  • یک چاقوی کند یا قاشق در دست داشته باشید

از یک ماده لباسشویی باکیفیت استفاده کنید

در ادامه،‌ خواهیم گفت که چگونه در چند گام ساده لکه‌های خردل را از روی پارچه‌های قابل شست ‌و شو، غیر قابل شست و شو، فرش و اثاثیه خانه پاک کنید.

از بین بردن لکه‌های سرسخت از الیاف لباس‌ها

اگر لباستان شلوار جین باشد یا پیراهن، سفید باشد یا رنگی،‌ دوست دارید لکه‌های خردل را از روی آن‌ها پاک کنید. برای از بین بردن این لکه‌ها این گام‌های ساده را طی کنید : با حذف کردن خردل چسبیده به لباستان شروع کنید،‌ قبل از شستن، لکه‌ را با یک ماده شوینده پاک کنید، لباس و ماده ‌شوینده را به درون ماشین لباس‌شویی بریزید،‌ دکمه شروع لباس‌شویی را بزنید و در پایان شست‌ و شو لباس‌هایتان را تخلیه کنید.

حالا، بیاید پنج مرحله ذکر شده را شرح دهیم تا بتوانید فقط در یک شست‌ و شو،‌ به سادگی با لکه‌های خردل خداحافظی کنید:

گام 1 : لکه خردل چسبیده به لباس را حذف کنید

لکه تازه را با یک حوله کاغذی پاک کنید. لکه‌های خشک شده خردل را با استفاده از یک چنگال، چاقوی کند یا یک قاشق  بتراشید. لباس را برعکس کنید و با آب سرد آن را بشویید.

گام 2 : شستن مقدماتی لکه

مایع لباسشویی توربوکلین راپیدو را مستقیماً بر روی لکه بریزید. به آرامی قسمت لکه‌دار را سایش دهید و یا از یک مسواک نرم استفاده کنید تا مایع شوینده به درون پارچه‌ی لباس نفوذ کند. 5 دقیقه صبر کنید سپس آن را آبکشی نمایید.

گام 3 : مقدار ماده شوینده

برای آن که مطمئن شوید که مقدار مناسبی را استفاده می‌کنید می‌توانید از درب بطری توربوکلین استفاده کنید. آن را با مقدار مناسبی از شوینده پر کنید و اگر ماشین لباسشویی نسل جدید دارید، شوینده را به درون مخزن مواد شوینده بریزید و اگر ماشین لباس‌شویی نسل جدید ندارید،  قبل از ریختن لباس‌ها به درون ماشین لباس‌شویی، مایع شوینده را مستقیماً به محل ریختن لباس‌ها بریزید.

گام 4 : شستن

لباس‌ها را به داخل لباس‌شویی بریزید و آن را به صورت معمول در بالاترین دمای ممکن بشویید. همیشه دستورالعمل‌های مندرج در برچسب نگهداری پوشاک را بررسی کنید.

گام 5 : تخلیه

هنگامی که شست و شو به پایان رسید، فوراً لباس‌ها را تخلیه کنید.

اگر لکه بعد از شستن باقی ماند، گام‌های پیشین را قبل از خشک کردن لباس تکرار کنید زیرا با خشک شدن لباس لکه‌ها تثبیت می‌شوند.

از بین بردن  لکه ی خردل با سرکه

یک از معروف‌ترین روش‌های خانگی پاک کردن خردل، استفاده از سرکه سفید در پروسه حذف لکه است.

در ابتدا، یک پیمانه سرکه را با دو پیمانه آب مخلوط نمایید و آن را با استفاده از بطری اسپری یا پارچه تمیز بر روی لکه بریزید. سپس بعد از ده دقیقه با استفاده از یک حوله مرطوب آن را پاک کنید. سپس لباس را در داخل لباسشویی قرار دهید و با بالاترین دمای ممکن درج شده در برچسب محصول آن را بشویید.

اگرچه سرکه به نسبت دیگر شوینده‌ها، پاک کننده‌ی ضعیف‌تر و غیر قابل اطمینان‌تری است اما فرمول شیمیایی خاص و قیمت پایین، این ماده را به یک انتخاب رایج در مقابل لکه‌های سرسخت خردل تبدیل کرده است.

پاک کردن مؤثر برای لکه های متنوع

آشپزخانه فضایی بسیار مستعد برای جذب لکه‌ها و کثیف شدن است. چه با لکه‌های خردل و یا دیگر لکه‌های سس مانند کچاپ یا مایونز سر و کار داشته باشید، راپیدو کمک می‌کند که لباس سرآشپز را تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه‌های خردل یا هر کدام از دیگر لکه‌های آشپزی، راپیدو می‌تواند دوباره لباس‌های مورد علاقه‌تان را تمیز و نو کند. از راپیدو استفاده کنید تا به حذف لکه‌های سرسخت کمک کند و اگر چه به شما کمک نمی‌کند که یک سرآشپز تمام عیار شوید، اما حداقل کمک می‌کند که لباس‌هایتان بهترین ظاهر و بو را داشته باشند.

از یک ماده لباسشویی با کیفیت استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.