مراقبت از خانه, توربوکلین, شوینده لباس, مایع لباسشویی کنتراست, مایع لباسشویی ماشینی

نحوه شستن پرده های توری

شستن پرده های توری

نحوه شستن پرده های توری

شستن پرده های توری برای حفظ ظاهر زیبا و افزایش طول عمر آن ها ضروری است. پرده های توری محبوب کسانی است که می خواهند نور طبیعی در خانه خود داشته باشند. البته پرده های توری بمانند آهن ربای گرد و غبار عمل می کنند و به همین خاطر، ضرورت دارد به طور منظم شستشو شوند. از آنجایی که پرده های توری بافت نسبتا ظریفی دارند، نحوه شستن ایمن و موثر آن ها برای بسیاری از افراد سخت و پردردسر بنظر می رسد.

بااینحال تجربه نشان داده است، شستن پرده های توری بطور کلی ساده است و به دو روش شستشو با دست و شستشو با ماشین لباسشویی امکان پذیر است. این مقاله دستورالعمل هر دو روش شستن پرده های توری را بصورت درست و ایمن ارائه می دهد.

اهمیت تمیز نگه داشتن و شستن پرده های توری

شستن پرده های توری و تمیز نگه داشتن پرده ها از خاک، کپک و گرد و غبار برای سلامتی، حفظ بهداشت خانه و بوی تازگی بسیار مهم است. پرده‌ها ممکن است کثیف به نظر نرسند، اما همچنان می‌توانند میزبان آلرژن‌ها و آلودگی ها باشند، بنابراین برای حفظ بهداشت خانه باید به طور مرتب آن ها را تمیز کرد و شستشو داد.

علاوه بر این نشست گرد و غبار و کثیفی بر بافت ظریف و باز پرده های توری می تواند طول عمر مفید این پرده ها را تحت تأثیر قرار دهد. پرده های کلاسیک توری همچنان انتخاب اول کلاسیک پسندان است. تورهای کثیف اما جلوه تیره تر و جذابیت کمتری در خانه ایجاد می کنند. بنابراین تمیز نگه داشتن و شستن منظم پرده ها بخصوص پرده های توری اهمیت بسیاری دارد.

مراحل شستن پرده های توری به روش دستی

معمولا برای شستن پرده های توری، شستن با دست بدلیل به حداقل رساندن تحریک پذیری و آسیب رسیدن به بافت ظریف پرده های توری توصیه می گردد. برای شستن پرده های توری با دست، گام های زیر پشنهاد می شود:

1 . اولین قدم کشیدن برس نرم یا زدن جاروبرقی ملایم بر روی پرده توری است تا کثیفی و گرد و غبار اضافی، هاگ های احتمالی کپک ها، تارهای عنکبوت و موهای حیوانات خانگی از روی پرده پاک شوند. انجام این کار قبل از شستن پرده های توری مهم است. اعمال این کار بر پرده های توری بخصوص در زمانی که برای مدت طولانی انجام نشده باشد تفاوت زیادی را در میزان تمیزی نهایی پرده های توری ایجاد می کند.

2 . تورهای خود را از روی میله های پرده پایین بیاورید. ممکن است این کار را قبل از اولین مرحله انجام دهید اما معمولا بهتر است بعد از تمیز کردن ابتدایی انجام دهید. قبل از شروع شستن پرده های توری، تمامی متعلقات مانند قلاب های پرده، حلقه ها، سنجاق ها و گیره ها را از پرده ها جدا کنید.

3 . در صورت وجود لکه در پرده، آن را به وسیله لکه برهای تجاری با کیفیت و محافظ پوست دست و یا سرکه سفید(استفاده از سرکه سفید در صورتی که الیاف تورها از جنس کتان نباشند) از بین ببرید. برای اینکار 1 قسمت محصول لکه بر به 4 قسمت آب را در یک بطری اسپری اضافه کنید و پرده ها را از فاصله 20 سانتی متری با این محلول اسپری کنید. بگذارید چند دقیقه بماند سپس قسمت مربوطه را به آرامی شستشو دهید و یا از یک اسفنج مرطوب تمیز برای پاک کردن ناحیه مورد نظر استفاده کنید.

نکته: ابتدا هر محصول تمیز کننده را روی یک ناحیه کوچک و نامحسوس تست کنید تا مطمئن شوید که باعث تغییر رنگ یا آسیب نمی شود.

4 . سینک بزرگی(وان،سطل) را با آب سرد یا ولرم پر کنید که دمای آن بیش از 30 درجه سانتیگراد نباشد. مقدار مناسب(تقریباً 1 قسمت ماده شوینده به 30 قسمت آب) مایع شوینده ملایم لباسشویی ترجیحاً مخصوص دست را به آب اضافه کنید.

5 . پرده توری را به محتوای کف و آب اضافه کنید و 10 تا 15 دقیقه بگذارید تا خیس بخورد. پس از این مدت می توانید به آرامی هم بزنید(حدود 30 تا 60 ثانیه زیر و رو کنید) تا هرگونه کثیفی سرسخت پاک شود، اما از چنگ زدن پرده خودداری کنید زیرا به بافت ظریف پارچه آسیب می رساند.

6 . به طور کامل آبکشی کنید، اگر می خواهید تورهای سفید داشته باشید تخلیه کامل آب پس از شستشو مهم است زیرا هر آب کهنه ای که باقی می ماند، خاک و گرد و غبار را در خود نگه می دارد. به شستن پرده های توری ادامه دهید تا آب شفاف شود.

7 . تورها را منقبض(بشدت فشرده) نکنید. خیلی آرام فشار دهید و مراقب باشید پرده ها چروک نشوند. در یک حوله سفید نرم و تمیز به آرامی بغلتانید و خیلی آرام حوله را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود.

8 . توری را از پنجره که از قبل کاملا پاک شده است آویزان کنید تا فرآیند خشک شدن کامل شود. ایده خوبی است که یک حوله تا شده را روی طاقچه قرار دهید تا قطرات آب اضافی را جمع کند.  همچنین می توانید پرده ها را با آویزان کردن در هوای آزاد به دور از نور مستقیم خورشید خشک کنید.

نکته: پرده های توری به اتو نیاز ندارند اما اگر تمایل به اتو کشیدن تورها دارید، روی صفحه اتو را با پارچه سفید و تمیز بعنوان محافظ بپوشانید. با احتیاط و استفاده از حرارت ملایم تورها را اتو کنید.

مراحل شستن پرده های توری به روش ماشینی

✔️در صورتی که برچسب راهنمای پرده، جنس الیاف پرده های توری(پنبه، پلی استر)، اندازه و وضعیت پرده های توری شما شستن پرده های توری به کمک ماشین لباسشویی را امکان پذیر می‌کند، سه مرحله مشترک ابتدایی شستن پرده های توری به روش دستی را انجام دهید.

🔸محافظت از الیاف پرده در طول شستن پرده های توری بسیار مهم است، بنابراین استفاده از یک کیسه لباسشویی و یا قرار دادن آنها در یک روبالشی را در نظر بگیرید. این اقدام احتیاطی از گره خوردن یا گیرکردن پرده ها در داخل درام لباسشویی جلوگیری می کند.

🔸یک حوله سفید یا لباس سفید دیگر به بار پرده در درام لباسشویی اضافه کنید. هنگام شستن پرده های توری، باید بار را حجیم کنید. این به تعادل بار برای عملکرد بهینه ماشین لباسشویی و همچنین به جابجایی و هم زدن بهتر بار لباسشویی شما کمک می کند؛ در نتیجه شستشوی بهتری خواهید داشت البته مراقب باشید دستگاه بیش از حد بارگیری نشود.

🔸برای شستن پرده های توری در ماشین لباسشویی، یک دور کند ملایم یا ظریف را با آب سرد انتخاب کنید. پس ماشین لباسشویی را روی یک چرخه شستشوی ظریف و آب با دمای پایین نهایتا تا 30 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

🔸از مقدار مناسب ماده شوینده ملایم مخصوص لباسشویی استفاده کنید. برای تعیین مقدار مناسب از برچسب راهنمای روی محصولات کمک بگیرید. استفاده از مایع شوینده باکیفیت که در دمای پایین آب عملکرد خوبی دارد به شما در ازبین بردن لکه ها و تمیز شدن پرده در دمای پایین کمک می کند.

🔸پرده های خود را به کمک هوا تا حدود 95 درصد خشک و سپس آویزان کنید. توصیه می شود از خشک کن استفاده نکنید زیرا گرما و چرخش سریع حین خشک کردن اغلب منجر به آبرفت و آسیب به بافت پرده می شود. در صورت امکان پرده ها را در هوای آزاد به دور از نور مستقیم خورشید بطور کاملا یکنواخت آویزان کنید و یا در صورت تمیز بودن پنجره آن ها را روی ریل خود آویزان کنید. خشک کردن طبیعی، بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک است زیرا پرده های توری معمولا برای اتوکشی بسیار ظریف هستند.

دفعات شستن پرده های توری

در مورد دفعات یا فاصله زمانی شستن پرده های توری هیچ پاسخ صریحی وجود ندارد. اما توصیه می شود پرده های توری را حدود دو بار در سال تمیز کرده و شستشو دهید. بااینحال اگر خانه شما مستعد گرد و غبار یا بو می باشد، ممکن است نیاز به تمیز کردن دفعات بیشتر پرده ها باشد. همچنین شما می‌توانید با کشیدن یک بار در هفته جاروبرقی روی پرده ها با برداشتن گرد و غبار سطحی، برای مدت طولانی‌تری از ظاهر بهتر پرده ها لذت ببرید.

خلاصه نکات مهم شستن پرده های توری
  • بافت باز پرده های توری موجب جذب راحت گرد و غبار و کثیفی می گردد. تمیز کردن پرده های توری کار سختی نیست، اما به دلیل ظریف بودن نیاز به رسیدگی دقیق و منظم دارند.
  • پیش تیمارها از جمله تمیز کردن با جاروبرقی و خیساندن باعث افزایش اثربخشی تمیز کننده اصلی می شود.
  • آب ولرم حدود 30 درجه سانتیگراد برای شستن توری ها بهترین دما است.
  • در هر دو روش شوینده مخصوص دست و لباسشویی را انتخاب کنید که در دمای پایین موثر باشد. از مالش دادن سخت، پیچیدن، چرخاندن یا خشک کردن بوسیله خشک کن خودداری کنید.
سخن آخر

تمیز نگه داشتن و شستن بموقع پرده ها با جلوگیری از کهنه شدن لکه ها و کدر شدن پرده ها موجب افزایش طول عمر پرده ها می شود. علاوه بر این شستن پرده های توری بطور منظم گرد و غبار و مواد حساسیت زا را از شما دور و به این طریق از داشتن یک محیط سالم زندگی حمایت می کند. اکنون که در این مقاله با مراحل مختلف شستن پرده های توری به روش دستی و ماشینی کاملا آشنا شدید، با استفاده از مایع لباسشویی مخصوص دست راپیدو و یا مایع شوینده ملایم مخصوص ماشین لباسشویی راپیدو شستن پرده های توری به هر دو روش به راحتی و کاملا ایمن قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *